HMC MOMENT KONTROL SİSTEMİ 

Vinç Moment Kontrol Sistemi nedir? İş makinelerinin  basınçlarının veya yük değerlerinin sistem üzerine kalibrasyon aşamasında kaydedilen değerler ile karşılaştırarak çalışan sınırlayıcı bir sistemdir. Temel özelliklerinin yanında sunduğu Kara kutu (olay kaydedici) özelliği ile, Oparatör veya kullanıcı insiyatifinde oluşan değer aşımı vb hareketlerin  tarih,saat limit değerler gibi hafızasına kaydetmektedir.Kara kutu kayıtlarının, Excel dosyası olarak bilgisayara aktarılabilme imkanı vardır. Kırma bomlu vinç aracının EN12999 güvenlik standartlarına uygun ve oparatör paneli üzerinden görsel limit durumunda sesli ikaz yaparak uyarıcı modda kalabilmektedir.

Sistemin Çalışma Yöntemi
Moment sınırına ulaşıldığında  makine  için uygun olan hareketlere izin verir, örneğin kaldırma basıncı limit değerinden indirme hareketi engellenir ama kaldırmaya izin verilir. Önceden girilen limit değerlere göre yüzdelik kısım  %90' ına kadar yeşil-sarı renk  olarak gösterir panelde , %90' dan itibaren sarı lamba ve sesli uyarıcı buzzer kesikli olarak uyarır. %100' e ulaşılması durumunda kırmızı lamba ve sesli uyarıcı buzzer sürekli uyarır. Bu durumda aracın, tehlikeli sınırı geçmemesi için kaldırma/indirme, uzatma/çekme ve tambur hareketleri EN12999 yönlendirmesi ile sistemde kesme valfi varsa engellenir. Zorlamaların tamamı kara kutuya kaydedilir.

Eğer çok kritik bir pozisyonda kalınmışsa ve operatör inisiyatifi isteniyorsa By-Pass butonuna basılarak, moment limitörü programlanan süre kadar devre dışı bırakılabilir (5-10 sn). Fakat bu durum, üretici ve işveren güvenliği için kara kutuya kaydedilir. 


Sistemin Genel Özellikleri

  • Hem araç ekranlarında hem de programlama bilgisayarında TÜRKÇE arayüz.
  • Halat Tamburu (Winch) Yönetimi (EN12999 standardına uygun olarak): Tambura yerleştirilecek 2 adet swtch ile halat sonu ve kanca sonu durumunda, halat sarma/salma hareketlerini engelleme özelliği.
  • 2 kırma Bomun devre dışı kaldığını otomatik tanıma ve tek kırma durumuna dönme.
  • Kablosuz ve yüksek enerji tasarruflu kanca sonlandırma swtch sayesinde bom üzerinde kablo tamburuna gerek kalmadan uzaktan kontrol edebilme.
  • Bom indirme veya kaldırma esnasında aynı basınç sensörü için farklı basınç değerleri belirleme imkanı. Böylelikle aynı mesafede uygulanan bom uzatma ve indirme/kaldırma hareketleri birbirinden ayırt edilebilmektedir.
  • By-pass: Limit basınca ulaşıldığında operatör inisiyatifi ile sistemi belirli süre devredışı bırakabilme özelliğ
  • LoadPin  seçeneği ile Kantar değeri kablosuz olarak  ekranda görüntülenebilmektedir.
  • Açı sensörleri ile bom açıları ekranda görüntülenebilmektedir.

HMC® Moment Kontrol Sistemlerimiz hem 7" dokunmatik ekranlı hem de uygun fiyatlarla sunulmaktadır.
Sistemde kullanılan moment kontrol ünitelerimiz, günümüzde kabul gören en üst düzey emniyet standardı olan EN ISO 13849-1onaylıdır. 
© 2017 HOK Mühendislik
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.